Wczytuję dane...

Kay Bojesen

Kay Bojesen urodził się w 1886 roku w Danii, w Kopenhadze. Był złotnikiem, ale w XX wieku podbił serca zarówno dzieci, jak i dorosłych jako projektant. Sławę przyniosły mu drewniane zabawki, przedstawiające zwierzęta oraz przedmioty codziennego użytku, które stworzył głównie z myślą o swoim synu. Mając w pamięci swoje własne dzieciństwo, pełne radości i kreatywności, zapragnął, by jego potomek doświadczył czegoś podobnego i tak właśnie zrodził się pomysł drewnianych figurek. Bojesen jako jeden z pierwszych Duńczyków postawił na funkcjonalizm. Tworzył drewniane figurki, które miały wyzwalać w dzieciach kreatywność oraz pobudzać ich wyobraźnię, dlatego nie były to idealnie anatomicznie odwzorowane zwierzęta. Mottem artysty było: Lines need to smile, co można przetłumaczyć jako kształty powinny się śmiać, dlatego że dla Bojesena nie liczyły się szczegóły, ale prostota i specyficzny styl, który nie sposób pomylić z jakimkolwiek innym. Najbardziej charakterystycznymi zabawkami artysty są drewniane małpki, słonie czy jamniki oraz królewscy strażnicy. Figurki Bojesena mają ruchome kończyny oraz mierzą około dwudziestu centymetrów. Pierwsze projekty powstały w 1930 roku i do dnia dzisiejszego wytwarza się zabawki na ich podstawie, w procesie produkcji zachowując tradycyjne metody. Zabawki Bojesena uważane są obecnie za ikony designu. W krajach skandynawskich stanowią popularny pomysł na prezent z okazji ważnych uroczystości takich jak na przykład ślub czy ukończenie szkoły.

Czytaj więcej...

Artysta ma jednak w swoim dorobku o wiele więcej. Tworzył on także meble dla dzieci, biżuterię, sztućce oraz naczynia takie jak dzbanki do herbaty czy srebrne kieliszki. W 1938 roku zaprojektował zestaw sztućców ze stali nierdzewnej, który wygrał Grand Prix w Mediolanie w 1951 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia, Bojesen nazwał go właśnie Grand Prix. Co ciekawe, taki zestaw znajduje się w każdej duńskiej ambasadzie na świecie. Kay Bojesen zmarł 28 sierpnia 1958 roku w wieku siedemdziesięciu dwóch lat, do końca pozostając osobą charakteryzującą się dziecięcą ciekawością i radością życia. Sklep, który artysta prowadził w Kopenhadze, działał do lat 80. XX wieku. Ogromne dziedzictwo designu Bojesena przejęły jego wnuki. Sus Bojesen Rosenqvist, najmłodsza wnuczka artysty, prowadzi obecnie firmę kontynuującą dzieło Kaya Bojesena. Firmę tą cechuje inteligentny design, łączący w sobie funkcjonalność i nutkę charakterystycznego szaleństwa oraz filozofia, mówiąca o tym, że ów świetny design to coś, do czego każda osoba ma prawo.

Sortuj według: Wyświetl po produktów

    Szanowni Klienci informujemy, że w dniach 18 - 21.10 Dział Obsługi Klienta oraz nasz Showroom będą NIECZYNNE. W tym czasie nie będziemy również realizować wysyłek. Realizację zamówień rozpoczniemy od wtorku 19.10. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy. Zespół DesignForHome.pl

    Okazje.info
    Pobieranie danych...